Domy drewniane wady i zalety
Drewno jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych używanych przez ludzkość. Używano go do budowy wszystkiego, od neolitycznych długich domów po pierwszą Świątynię Jerozolimską zbudowaną z cedrów Libanu. Obecnie w budownictwie mieszkaniowym w Stanach Zjednoczonych dominują drewniane konstrukcje szkieletowe. Ponad 90 procent amerykańskich domów zbudowanych jest z ram drewnianych.
Jednak szereg tragicznych pożarów skłoniło budowniczych do rozważenia innych opcji wzniesienia wyższych budynków o większej gęstości. Na przełomie XIX i XX wieku w konstrukcji wyższych budynków dominował beton i stal. Drewno stało się zarezerwowane do detali wewnętrznych, czasami (po obróbce) okładzin zewnętrznych.
To się jednak zmienia dzięki postępowi inżynieryjnemu, nowym zabiegom ochronnym drewna, chęci budowania „bardziej ekologicznych” budynków i zmianom w przepisach budowlanych.
Czy konstrukcje drewniane są bezpieczne?
Pogląd, że konstrukcje drewniane stwarzają większe ryzyko pożaru, nie jest całkowicie bezpodstawny. Drewno stosowane do budowy domów o lekkiej konstrukcji ma ograniczone właściwości ognioodporne. (Wszyscy wiemy, że się pali!) W przeciwieństwie do betonu, należy go pokryć materiałami ochronnymi, takimi jak płyta gipsowo-kartonowa, aby zwiększyć ochronę przeciwpożarową.
Jednak drewno ma przewagę nad stalą, jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe: pali się z tą samą szybkością niezależnie od temperatury ognia.
Jakie są zalety i wady konstrukcji z lekkiego drewna?
W Stanach Zjednoczonych zdecydowana większość domów budowana jest z ram drewnianych: materiału jest mnóstwo i są znane – firmy budowlane wiedzą, jak szybko zbudować dom o konstrukcji drewnianej. Z drugiej strony prawie wszystkie wyższe budynki w Stanach Zjednoczonych, czy to bloki mieszkalne, czy wieżowce biurowe, od dawna budowane są ze stali i betonu, częściowo ze względów bezpieczeństwa i przepisów budowlanych.
Zalety budownictwa drewnianego
1. Prostota konstrukcji. Drewniane belki, belki stropowe i kołki można przyciąć na wymiar na miejscu i, w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych, nie jest wymagany ciężki sprzęt.
2. Szybkość budowy. Chociaż rama jest zazwyczaj budowana na miejscu, niektóre elementy można prefabrykować, co pozwala na większą kontrolę szczegółów i skraca czas budowy.
3. Zrównoważony rozwój. Budynki drewniane, w przeciwieństwie do budynków betonowych i stalowych, są wykonane z surowca odnawialnego, szczególnie obfitego w Ameryce Północnej: drzew.
4. Korzyści z wychwytywania dwutlenku węgla. W trakcie swojego cyklu życia drzewa usuwają węgiel z powietrza, ale po ostatecznym rozkładzie oddają go z powrotem do gleby i atmosfery. Kiedy jednak do budowy domu wykorzystuje się drewno, węgiel pozostaje uwięziony, przynajmniej tak długo, jak budynek stoi.
5. Izolacja. W porównaniu z innymi materiałami, takimi jak szkło, beton i stal, drewno ma niską przewodność cieplną — innymi słowy zatrzymuje ciepło i sprawia, że dom jest bardziej energooszczędny.
6. Poprawiona jakość powietrza. Niektóre badania wskazują, że jakość powietrza w budynkach drewnianych jest lepsza i emituje mniej substancji toksycznych w porównaniu z niektórymi innymi materiałami budowlanymi.
Wady budownictwa drewnianego
1. Zgnilizna drewna. Chociaż poczyniono ogromne postępy w obróbce drewna wydłużającej jego żywotność, nadal jest ono bardziej podatne na gnicie niż beton. Pleśń może również powodować problemy w konstrukcjach drewnianych, chociaż można ich również uniknąć, jeśli zwróci się uwagę na kontrolę wilgoci, prawidłowe uszczelnienie okien i podjęcie innych środków zapobiegawczych.
Ograniczenia strukturalne. Drewno to doskonały wybór w przypadku wielu tradycyjnych domów, zwłaszcza tych w stylu drewnianej konstrukcji szkieletowej . Jednak niektóre cechy konstrukcyjne występujące w bardziej współczesnych domach, takie jak elementy wspornikowe lub duże okna, mogą być trudne do osiągnięcia w przypadku konstrukcji z drewnianą ramą. Konstrukcje betonowe i stalowe mogą być bardziej odpowiednim wyborem w przypadku niektórych współczesnych projektów domów.
Zagrożenia pożarowe. Stosowanie środków zmniejszających palność i instalacja instalacji tryskaczowych może ograniczyć ryzyko pożaru w ukończonych budynkach o konstrukcji drewnianej, jednak budowniczowie powinni być świadomi zagrożeń pożarowych na wczesnych etapach budowy, kiedy rama drewniana jest w dużej mierze odsłonięta i niezabezpieczona.
Ograniczenia przepisów budowlanych. Chociaż Międzynarodowa Rada Kodeksu coraz bardziej akceptuje konstrukcje drewniane, ogólnie rzecz biorąc, budynki te nadal nie mogą być tak wysokie jak inne. Jednak ostatnie zmiany w przepisach budowlanych stworzyły więcej alternatyw. Na przykład aktualizacja z 2015 roku umożliwia wznoszenie konstrukcji drewnianych na betonowych podestach, dzięki czemu konstrukcje drewniane w większości osiągają nowy poziom.